G³osuj na Andrzeja Krzy¿aka w kategorii "Cz³owiek z Pasj¹".

Tê garœæ informacji i porad dedykujê tym Kolegom, którzy planuj¹ do³¹czyæ do naszego grona i ³owiæ na ³owisku specjalnym Januszowice. Oczywiœcie proszê nie traktowaæ ich jako bezapelacyjnie skutecznych, bo przecie¿ w naszym piêknym hobby takich nie ma...I zapewne to bardzo dobrze. ZAPRASZAMY.
Niniejsze porady przeznaczone s¹ dla naszych przysz³ych kolegów i s¹ to w zasadzie informacje o stosowanych tu metodach i sposobach po³owu. Ka¿dy bowiem wêdkarz ma w³asne ulubione metody i tajemnice, które czêsto skrzêtnie ukrywa i zazdroœnie strze¿e. Moja kilkunastoletnia praktyka pozwala jednak na pewn¹ sytntezê i wnioski. Mam nadziejê, ¿e szanowni koledzy chêtnie siê podziel¹ z innymi swymi sekretami, co opublikujemy na naszej stronie.
***
Staw w Januszowicach pod wzglêdem budowy i dostêpoœci jest zbiornikiem raczej ³atwym. Maksymalna g³êbokoœæ nie przekracza 2m. Przewa¿aj¹ p³ycizny o zamulonym dnie. Prawie nie wystêpuj¹ naturalne zaczepy, a miejscowi doskonale znaj¹ ich lokalizacjê. Stale ³owi¹cy preferuj¹ raczej swoje ulubione miejsca i rzadko je zmieniaj¹. Ryby ³owione s¹ prawie od samego brzegu do odleg³oœci ponad 100m, jeœli oczywiœcie wêdkarz jest w stanie na tym dystansie rybê zanêciæ i umieœciæ tam zestaw. Podstawow¹ metod¹ s¹ ró¿ne odmiany gruntówki z koszyczkiem i ciê¿arkiem i drgaj¹ca szczytówka w wersji picker i feeder. Zanêty, najczêœciej gotowe, s¹ dosmaczane ró¿nymi atraktorami od superowocowych do superœmierdz¹cych...Co ciekawe bywaj¹ tak samo skuteczne. Rzadziej spotyka sie sp³awik, a jeœli ju¿, to przy po³owach na ¿ywca. W okresach aktywnoœci drapie¿ników skuteczna bywa metoda spinningowa oraz po³owy na martw¹ rybkê, gdzie wielu wêdkarzy ma swoje sposoby zbrojenia takiej przynety.
***
Nasi wêdkarze stosuj¹ ró¿norodne przynêty, które zmieniaja siê wraz z porami roku. Wiosn¹ jest to najczêœciej kukurydza, groch, bia³e i czerwone robaki czy rosówki. Rzadziej na hakach pojawia siê soja czy orzeszki ziemnne lub tygrysie. Przynêta jest zak³adana bezpoœrednio na hak, a póŸniej zaczyna dominowaæ metoda w³osowa i czêœciej u¿ywana jest kulka proteinowa i pellet. Stosuje siê kulki o przeró¿nych smakach i zapachach, od najbardziej popularnych po prawdziwe rarytasy czasami bezpoœrednio sprowadzane z zagranicy. Ich smak i zapach jest tak¿e wzmacniany dipami w p³ynie i proszku-generalnie s¹ to produkty z najwy¿szej pó³ki. Mo¿na zaryzykowaæ stwierdzenie, ¿e wspania³e i mi³e zapachy s¹ na równi stosowane z okropnymi œmierdzielami. Oczywiœcie wszyscy nêc¹ kulkami stosuj¹c to tego ró¿ne typy rur wyrzutowych, rakiet i proc. Generalnie okazy s¹ ³owione z bardzo du¿ych odleg³oœci, choæ bywaj¹ tak¿e mi³e niespodzianki. Na kulki proteinowe i pellety padaja prawie wszystkie okazy karpi powy¿ej 10 kg, amurów, a nawet sumów. Sumy nasze maja dziwne upodobanie do dobrych brañ w okresach ochronnych, osobliwie na groszek(!!!). PóŸniej, szczególnie podczas nocnych zasiadek, stosuje siê ¿yw¹ i martw¹ rybkê, w¹tróbki (koñska uwa¿ana jest za najlepsz¹), rosówki lub specjalnie przygotowane kulki. Prowadzone s¹ tak¿e eksperymenty w rodzaju krewetek, oœmiornic, ma³¿y, ale o ich skutecznoœci niewiele wiadomo.
***
Oczywiœcie najlepsze efekty przynosi wytrwa³e nêcenie, choæ nawet to przegrywa czasami z d³u¿szymi okresami bez brañ, kiedy to ³owisko pokazuje swe dokuczliwe kaprysy.
***
Dominuj¹c¹ ryb¹ w ³owisku jest karp w rasach: pe³no³uski, golec, królewski i pasowy. Dorastaj¹ u nas do prawie metrowej d³ugoœci (rekord ³owiska to 103 cm). Bardzo du¿e okazy, nawet golców, cechuje bardzo dobra zdrowotnoœæ i kondycja. Szczególnie piêkne s¹ okazy karpi pe³no³uskich. Mniejsze sztuki czasami maj¹ przejœciow¹ pleœniawkê i uszkodzenia pochodzenia najpewniej zwi¹zanego z od³owem i transportem. Maj¹ jednak dobr¹ wagê i przyrosty oraz naturalny smak po przyrz¹dzeniu. U innych gatunków nie obserwowaliœmy nigdy oznak chorobowych. Z powodu doœæ mulistego dna dobrze jest stosowaæ ciê¿arki o kszta³tach sp³aszczonych, nie id¹cych w mu³, b¹dŸ umiejêtnie podci¹gaæ zestawy. W ostatnich dwóch latach obserwuje siê zwiêkszenie liczebnoœci leszcza. Przewa¿a jednak drobnawy od 15 do 25 cm, choæ trafiaj¹ siê tak¿e okazy ponad 40 cm. Bierze niezawodnie w ka¿dych warunkach i niestety, gdy stosuje siê ma³e haki i drobne przynêty, nie daje po³owiæ innych gatunków. Spor¹ atrakcj¹ s¹ nocne po³owy z pi¹tku na soboty na niedziele w miesi¹cach lipcu, sierpniu i wrzeœniu. Dosyæ czêsto holuje siê wtedy prawdziwe okazy karpi, ale po systematycznym nêceniu, oraz sumów. Stanowi to prawdziw¹ wêdkarska przygodê. Brania najczêœciej wystêpuj¹ ok. godz. 23 do 24.00 oraz po godzinie 3 rano, choæ oczywiœcie nie jest to œcis³¹ regu³¹. O¿ywia sie równie¿ ¿ycie towarzyskie i opowieœciom wêdkarskim (nie tylko) nie ma koñca. Od jesieni 2014 r. w ³owisku p³ywa sporo dorodnych jesiotrów.Co prawda, nie mo¿na do odwo³ania zakazu ich zabieraæ, ale samo branie i hol dostarcza niezapomnianych wra¿eñ. Karpiarze mog¹ tak¿e stosowaæ od 2014 r. ³ódki zanêtowe. Cieszy, ¿e coraz wiêksza grupa kolegów stosuje zasadê NO KILL. Mi³oœnicy po³owów okazowych sumów tak¿e mog¹ liczyæ na spore emocje. Sztuki powy¿ej 180 cm wcale nie s¹ rzadkoœci¹ (oczywiœcie tak¿e zerwane w holu), a nasz rekord 215 cm skutecznie wyholowanego (który wróci³ do ³owiska) przemawia do wyobraŸni i daje nadziejê na prawdziw¹ wêdkarsk¹ przygodê.Ka¿dy nasz cz³onek mo¿e tak¿e sprawdziæ swe umiejêtnoœci na organizowanych przez Ko³o zawodach w metodach sp³awikowej i gruntowej, które obfituja w cenne nagrody i oferuj¹ wiele wra¿eñ i emocji.
***
Coraz liczniejsza grupa wêdkarzy stosuje zasadê NO KILL w po³owach ryb oraz niezwykle delikatnie traktuje z³owione ryby i nie tylko okazowe. Stosuj¹c najnowsze osiagniêcia w dziedzinie sprzêtowej oraz nêcenia i konstruowania zestawów osi¹gaja spektakularne sukcesy. Doœæ nadmieniæ, ¿e karpie i amury 10-kilogramowe nie sa dla nich niczym nadzwyczajnym. Dopiero powy¿ej 15 kg zaczyna sie dla nich prawdziwe wêdkowanie.
***
Wraz z budow¹ kapieliska i zajêciem 100 m lini brzegowej na ten cel oraz likwidacja naturalnej wyspy rozpoczniemy sezon 2021 w innych warunkach. Trudno jest przed sezonem stwierdziæ, jaki bêdzie to mia³o wp³yw na nasz rybostan i zachowanie sie ryb. Oby nie negatywny...Zobaczymy.
***
Cennym atutem ³owiska jest dobry dojazd, miejsca na pozostawienie (w tym trzy spore parkingi) samochodu i bezpieczeñstwo dla wêdkuj¹cych.
Chcesz siê podzieliæ z innymi swymi doœwiadczeniami wêdkarskimi ???
Napisz...Opublikujemy je na naszej stronie internetowej.
***
